Zaujímavosti

Prírodné zaujímavosti

Ondavská vrchovina, v ktorej sa vodná nádrž Domaša nachádza, ponúka mnoho príležítostí na stretnutie sa s krásami prírody. V bližšom či vzdialenejšom okolí Domaše možno nájsť aj prírodné zaujímavosti, ktoré majú slovenský a niekedy až európsky význam.

Bardejovské Kúpele (50 km)

Bardejovské kúpele majú dlhú tradíciu, prvá zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1247 z čias uhorského kráľa Bélu IV. V 15. storočí sa začali používať k pravidelnej kúpeľnej liečbe. Najväčším bohatstvom Bardejovských kúpeľov sú prírodné liečivé minerálne vody, ktoré svojím zložením patria medzi najvýznamnejšie v Európe. Liečia sa tu choroby dýchacích ciest, obehového ústrojenstva, tráviaceho ústrojenstva či stavov pri fyzickej a psychickej vyčerpanosti.

Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele
Bardejovské Kúpele

Gejzír Herľany (66 km)

Herliansky gejzír je vzácny studený gejzír, nachádzajúci sa v obci Herľany (okres Košice-okolie) na úpätí Slanských vrchov, v rokoch 1957-2006 bol jediným studeným gejzírom v Európe. Studený prameň z hĺbky 405 m eruptuje do výšky 20-30 m prúd minerálnej vody (intervaly približne 32-34 hodinové).

Herliansky gejzír
Herliansky gejzír
Herliansky gejzír
Herliansky gejzír

Morské oko (71 km)

Morské oko je prírodné jazero (s rozlohou 13,8 ha, vo výške 619 n.m.) pod Sninským kameňom vo Vihorlatských vrchoch, obklopené bukovými lesmi. Leží v kráterovej doline sopečného pôvodu, vodná plocha vypína dno krátera sopky. Jazero s okolím je prírodnou rezerváciou.

Jazero Morské oko
Jazero Morské oko
Jazero Morské oko
Jazero Morské oko

Jasovská jaskyňa (107 km)

Jasovská jaskyňa sa nachádza v Medzevskej pahorkatine Košickej kotliny v Národnej prírodnej rezervácii Jasovské Dubiny, na území Chránenej krajinnej oblasti Biosférickej rezervácie Slovenský kras. Vytvorená je v strednotriasových vápencoch a dolomitoch ponorným tokom Bodvy v piatich vývojových úrovniach. Dosahuje dĺžku 2811 m. Bohatú sintrovú výplň zastupujú pagodovité stalagmity, stalagnáty, štíty, bubny, brčká a iné formy. V jaskyni sa zistilo 19 druhov netopierov. Patrí medzi najvýznamnejšie zimoviská podkovárov veľkých (Rhinolophus ferrumequinum) na Slovensku. Sprístupnená je v dĺžke 550 m.

Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa
Jasovská jaskyňa